KOÇ

BOĞA

İKİZLER

YENGEÇ

ASLAN

BAŞAK

TERAZİ

AKREP

YAY

OĞLAK

KOVA

BALIK

 

 

 

YAY BURCUNUN GENEL ÖZELLİKLERİ

(23 Kasım - 21 Aralık)
 


Yönetici Yıldızınız: Jüpiter ; Bolluk, neşe ve zenginlik kaynağıdır
Grubunuz: Ateş, pozitif
Karakteriniz : Değişken
Burcunuzun Cinsiyeti : Erkek
Yeteneğiniz: Kendine güven
Özelliğiniz: İyimserlik ve girişimcilik
Arzunuz: Büyük üne kavuşmak
Amacınız: Çok gezip görmek, çok şeye kavuşmak
Yenmeniz gereken huyunuz: Başkalarını küçümsemek
Çok iyi anlaştığınız burçlar: Koç, Arslan
Normal anlaştığınız burçlar: Oğlak, Kova, Terazi, Akrep
Anlaşamadığınız burçlar: Balık, İkizler, Başak
Gününüz: Perşembe
Sayılarınız: 3, 12
Taşlarınız: Turkuaz, Almandit
Renkleriniz: Koyu mor, menekşe, mavinin mora  çalan tonları
Çiçekleriniz: Leylak, mor menekşe, mor süsen
Kokularınız: Nergis, menekşe, zambak
Olası hastalıklarınız: Kalça ve uyluk hastalıkları, siyatik, romatizma, akciğer hastalıkları
Başarılı olacağınız meslekler: Başarılı olacağınız meslekler: Bankacılık, komisyonculuk, menajerlik, müdürlük, yöneticilik, politika, yargıçlık, avukatlık, hukuk müşavirliği, memurluk, devlet adamlığı, hocalık, sanatkarlık, araştırıcılık

 

Saf ve temiz, sabırsız, meraklı, kolayca dostluk kurabilen , herkesi dost bilen ,hayata iyimser bakan, asaletli, arkadaş canlısı, sıcak kanlı ve samimi tiplerdir. Herkes hakkında iyi ve güzel şeyler düşünürler. İnsanların kötü olduklarını kabul etmedikleri için herkese kolayca inanırlar. Yay burcu çift karakterli bir burçtur. Ateş grubundan olmasına rağmen hava grubunu andıran özellikler de bulunurlar. Çok yönlü bir tipi temsil ederler. Yıldızı bolluk, neşe ve zenginlik temsilcisi Jüpiter’dir. Doğuştan gelen bir şansı vardır. Tuhaf işler onu çekebilir. Sabırsız tutumu ile bazı işleri yarım bırakabilir. Özgürlüğü çok önemlidir. Seyahat etmekten, maceralar yaşamaktan, gezip görmekten çok hoşlanır. Daima yeni ülkeleri keşfetmek onun için çok caziptir. Merakı sadece tatmindir. O her zaman yaydan fırlamağa hazır bir ok gibidir. Açık havayı, ferahı ve geniş alanları sever. Perdeleri çekik, panjurları kapalı bir evde oturamaz.

Maddi veya manevi olarak kısıtlanmaktan, bağımsızlığının elinden alınmasından, sorumluluk altında kalmaktan çok korkar. Bunun için de bir yere, bir kişiye bağlanmak istemez. İyi konuşmacı ve tartışmacı olurlar. Alışkanlıklarından kolayca vazgeçen tiplerdir. Paralarını riske atarlar. Çabuk öfkelenmelerine karşın kötülük düşünmezler.

Din, Felsefe, İlim, eğitim, psikoloji konularına meraklıdırlar. Sadece öğrenmekle kalmayıp, bilgiyi dağıtıcı da olurlar. İnançsızlıktan ,dini tutuculuğa giden aşırı saplantıları olabilir. Bunun ötesinde evrensel boyutlarda yayılma, genişleme yapabilecek kapasiteleri vardır.  6.cı hisleri çok kuvvetlidir. Hiç bir sebep yokken olacak bir şeyi hissedip ona göre davranabilirler. Eğer yapmamışlarsa, çoğu kez hissettikleri olur ve, ah keşke yapsaydım, derler. İleriyi görme, gelecekte olanları bilebilme gibi bir özellikleri de vardır. Yay Burcu olağanüstü mizah anlayışı ile asla tekdüze olamaz.

Yay burcu hep daha iyiye,daha gelişmişe yönelme arzusu taşır. Gerçek bir demokrattır, herkese eşit davranır. Şayet aksini gösteren bir durum söz konusu değilse özellikle mesleğinde bitip tükenmeyen bir enerjiye sahip olabilir. Azim ve sorumluluk duygusu ile her detayın üzerinden gelebilecek bir potansiyeli olabilir. Cinsellik ve tüm fiziksel güçler hayatında önem taşır. Maddi güce sahip olmak isteyebilir. Dışa dönüklüğü sebebi ile kendi aleminde yaşayan insanları anlamakta zorluk çeker. Kendi içinde ve üst makamlarda sıklıkla çatışma yaşayabilir. Bunun sebebi hayatı her alanda çözümleme ve irdeleme merakı olabilir.

Sevgide olsun yaşamında olsun, tam olarak aradıklarını bulması uzun zaman alır. Bu süre içinde daldan dala konar. Kararsız, aceleci, değişken, çabuk meraklanıp ilgilenen ama çabuk bıkan biridir. Fakat aradığını tam olarak bulunca son derece sebatkar olur. Bu sebat onun başarısı demektir. Konuya iyice dalar, aklını, zekasını sonuna kadar kullanır, zamanla ilgilendiği konuda çok bilgili, öğretici olur hatta eser bile ortaya koyabilir. Geniş alanda ün sahibi olmak arzusu vardır.

Cömerttir ve fedakarlık yönü ile tanınır. Kendinden çok ödün verir. Ancak verdiklerinin karşılığını bekler. Bu yüzden sıkıntıları bitmez, çünkü beklediğini bulamaz.

Çok üzülse de, yıkılsa da, haksızlığa da uğrasa gene iyimserlik ve affedicilik yönü ağır basar. Neticede suçu kendine yükler, herkesi hoş görür, haklı bulur.

Din, felsefe, eğitim, öğrenim alanları, yazı yazma, eser verme, gazetecilik gibi meslek alanları onlara uygundur. Öğretmenlik yapabilirler. Sporcu olabilirler. Espri dallarında da başarılı olabilirler.

Yaşamı biraz daha, ciddiye alıp, gerçeklere daha objektif bakabilmeliler. Aşırı özverinin de aşırı kendini  düşünmekle, bir bakıma eşit olduğunu görerek, her şeye hemen atılmaktan vazgeçip biraz daha düşünerek hareket etmeği öğrenmeleri iyi olur.