KOÇ

BOĞA

İKİZLER

YENGEÇ

ASLAN

BAŞAK

TERAZİ

AKREP

YAY

OĞLAK

KOVA

BALIK

 

 

KOVA BURCUNUN GENEL ÖZELLİKLERİ

(21 Ocak - 19 Şubat)Yönetici Yıldızınız: Uranüs ; Değişiklik, ansızın bağlanış ve iyi sonuçları temsil eder
Grubunuz: Hava, pozitif
Karakteriniz : Sabit
Burcunuzun Cinsiyeti : Erkek
Yeteneğiniz: Sağduyu
Özelliğiniz: İnsancıl, iradeli
Arzunuz: İlerlemeyi sağlayacak imkanlar yaratmak
Amacınız: Yükselmek, başkalarına yardım etmek
Yenmeniz gereken huyunuz: İhmalcilik ve paraya değer vermemek
Çok iyi anlaştığınız burçlar: İkizler, Terazi
Normal anlaştığınız burçlar: Oğlak, Balık, Koç
Anlaşamadığınız burçlar: Boğa, Aslan, Akrep
Gününüz: Pazar
Sayılarınız: 4, 8, 10, 84
Taşlarınız: Amatist, yeşim
Renkleriniz: Koyu mavi, açık lacivert, karışık renk ve tonlar
Çiçekleriniz: Zerren, mor menekşe, kartopu, kır çiçekleri ve peygamber çiçeği
Kokularınız: Sümbül, yasemin, menekşe
Olası hastalıklarınız: Kalp ve kan dolaşımı hastalıkları, ayak hastalıkları, varis, yüksek tansiyon
Başarılı olacağınız meslekler: Doktorluk, bilim, elçilik, yazarlık, yayıncılık, matbaacılık, muhasebecilik, çevirmenlik, din adamlığı, astronomi, astroloji, denizcilik, tüccarlık, ithalatçılık, sanatın her dalı, yöneticilik, organizatörlük

Hava grubundan olan Kova burcu üstün insanı, idealleri, sevgi ve yardımlaşmayı temsil eder. Kova burcu iki yıldızın etkisindedir. Birincisi ani başlangıç ve değişiklikleri temsil eden Uranüs’tür ve verdiği üstün Akıl ve cazibe sayesinde herkesten farklı bir Tip oluşturur. İkinci yıldız ise Satürn’dür. Şayet Satürn ve Uranüs’ün olumlu özelliklerini kendilerinde toplamışlarsa, bu çok iyi bir durumdur ve bu tipler genellikle bilim adamı olurlar. İster Satürn, ister Uranüs etkisinde doğmuş olsun bir Kova’nın en belirgin özelliği özgür, barışçı, birleştirici ve ekip çalışmalarında yüksek bir anlayış sergilemesidir.

Bu burçta doğanlar genelde herkes tarafından sevilen, cana yakın, araştırmacı, kendilerini kontrol altında tutmasını bilen , uyumlu kişilerdir. Duygularla değil, akıl ile hareket ederler. Akıllarına öylesine güvenirler ki, kimseye ihtiyaç hissetmez aksine herkesin onlara ihtiyacı olduğunu düşünürler. Kendi aklına, ölçülerine uygun, zekasından faydalanabileceği, bilgili kişileri arkadaş olarak seçerler. Aklına güvenmesine rağmen kovaların kıskanç bir yönleri de vardır. Kendini geçen, daha revaçta olanları kıskanır. Bu onu daha hırslı yapar, hedefi daima birinci olmaktır. Kendi çıkarlarını korumasını iyi bilir.

Başkalarının istedikleri gibi değil, kendi doğruları için yaşar. Her şeyi istediği gibi planlar ve uygular, tabii duygularla değil, akılcı yollarla. Aklı ile duygularını kontrol ederek.

Kova’lar hemen, hemen  her konuya merak duyabilirler. İnsan davranışlarından hayvanların hareketlerine kadar neden niçinleri hep merak ederler.

Bir Kova’nın ulaşmak istediği bir amaç varsa (ki her zaman vardır) ve isterse bu amaç herkese ulaşılmaz görünsün, o yılmadan sonuna kadar uğraşır ve sonunda mutlaka ulaşır.

Fakat, hedefine ulaştıktan sonra ne yapacağı hiç kimse tarafından bilinemez. Çünkü, bir Kova için önemli olan hedefe varmaktır. Vardıktan sonra peşinde koştuğu şey önemini tamamen yitirebilir ve başka hedeflerin peşinden koşmaya hazır hale gelebilir. Bu durumu hiçbir zaman “maymun iştahlılıkla değerlendirmeyin. Çünkü, hedefe ulaşmak, bir Kova için sadece bir araçtır. Amacı ise, daima yeni bir şeyler öğrenmek. Hedefe ulaştığı anda öğreneceği her şeyi öğrenmiş olur ve artık anlamı kalmaz.

Dünyayı ve her şeyi değiştirmeye çalışan Kova’lar kafalarının içinde oluşmakta olan fikri pekiştirecek bilgilerle donanmışlarsa ve hele bir de bu bir kişiyle ilgiliyse, hiçbir güç o fikri kafasından söküp atamaz. Evrensel sevgiyle dolu Kovaların tek tek insanları aynı güçle sevdikleri pek söylenemez. Herkes kardeşi olabilir, fakat genelde insanların değişmesi gerektiğine inanır.

Pek çok değişik alanlarda ün yapmış kişiler bu burçtan çıkar. Araştırma, uzay, bilgisayar, astroloji, din, ilim, teknik buluşlar ve akıl kullanmak gereken her alan onlara uygundur. İdeal bir öğretmen, psikolog, kendine özgü bir yazar, düşünür, kaşif hatta orijinal bir sanatkar olabilirler.