KOÇ

BOĞA

İKİZLER

YENGEÇ

ASLAN

BAŞAK

TERAZİ

AKREP

YAY

OĞLAK

KOVA

BALIK

 

 

 

OĞLAK BURCUNUN GENEL ÖZELLİKLERİ

(22 Aralık - 20 Ocak)

 


Yönetici Yıldızınız: Satürn ; Disiplin ve düzenlilik
Grubunuz: Toprak, negatif
Karakteriniz : Öncü
Burcunuzun Cinsiyeti : Dişi
Yeteneğiniz: Karar ve direniş
Özelliğiniz: Dürüstlük
Arzunuz: Yükselmek
Amacınız: Yükseğe ulaşıp başta kalmak
Yenmeniz gereken huyunuz: Fazla meraklılık
Çok iyi anlaştığınız burçlar: Boğa, Başak
Normal anlaştığınız burçlar: Balık, Akrep, Yay
Anlaşamadığınız burçlar: Koç, Yengeç, Terazi
Gününüz: Cumartesi
Sayılarınız: 8, 9, 62
Taşlarınız: Lal, kamelyan
Renkleriniz: Kurşuni, koyu kahverengi, nefti
Çiçekleriniz: Siyah gül, kadife çiçeği, hüsnü Yusuf, hibiskus
Kokularınız: Kamelya, cam, fulya
Olası hastalıklarınız: Diz, deri, cilt ve sindirim sistemi hastalıkları
Başarılı olacağınız meslekler: Madencilik, çiftçilik, mimarlık, planlamacılık, ormancılık, askerlik, doktorluk, kimyagerlik, dişçilik, berberlik, güzellik uzmanlığı, devlet memurluğu, kuyumculuk

Bu burçta doğanlar genellikle kararlı, ihtiras sahibi, isteklerine kavuşmak için hırsla ve gayretle çalışmayı beceren, çok düşünen, az konuşan, meraklı, mütevazi ama kontrollü ve ağır hareket eden tiplerdir. Üstlerine varılmazsa onlardan iyisi yoktur. Yüksek ideallere inanıp gerçekleştirmeye çalışan tiplerdir.

Toprak grubundan olan fakat su grubundan da özellikler gösteren bir burçtur. Disiplin temsilcisi Satürn burcun yıldızıdır. Bu yıldız ; dikkatli olunmasını , fırsatları değerlendirmeyi ve planlı hareket edilmesini ister. Bu yıldızın özellikleri açığa çıkarıldığı zaman yaşamda başarı kazanma olanağı ortaya çıkacaktır.

Oğlak Burcu başkalarına iyilik yapmayı çok sever. Çok hareketli olmayabilir ancak dikkatli ve sorumluluk sahibidir. Gözlemleri tutarlı ,işbölümü konusunda uzman biri olabilir. İnsanları dikkatlice inceleyip, çözmek için gayret gösterir. Toplum yararına çalışmalardan ve grup çalışmasından zevk alır. Hümanist yaklaşımlar içinde hoşgörülü bir ifadesi vardır.

Oğlak titizliğiyle tanınır, her şeyi çok fazla ciddiye alır. Sözlerini vaktinde yerine getiren ve yapılmış anlaşmalarda güvenilebilecek biridir. Yalan, iki yüzlülük ve riyakarlık onun için değildir. İdealleri gerçeklik, değerler, doğallıktır. Yüzeysellikten ve yapay olan her şeyden nefret eder. Çoğu insan titiz ve zorlu Oğlağı sıkıcı bulur. O da bunu bilir ve bundan acı duyar. Korkunç bir mizah gücüyle tepki verir, kendi zayıflıklarını teşhir etmekten çekinmez.  Kimse de ona karşı çıkamaz ve birlikte olduğu insanların zayıflıklarını yakıcı bir alayla eleştirir.  Bu yüzden sürekli tepki alır. Esneklik yönleri yoktur. Bir şey nasıl yapılması isteniyorsa mutlaka öyle olmalıdır. Böyle durumlarda Nuh der, Peygamber demezler. İlave olarak, dürüstlük özellikleri ile güvenilirlik elde ederler. İşle ilgili projeleri son derece pratik, telaşsız ve en iyi şekilde neticelendirebilirler.

Oğlak sabırlı ve çalışkan bir işçidir. Sınır tanımayan bir hırsı vardır. Belirlediği amaçlara ulaşmada gösterdiği sabır asla tükenmez. Karar verdiği her şeyi önceden düşünür, analiz eder ve ölçüp biçer. Ulaştıklarıyla uzun süre mutlu olamaz. Daima daha fazla ve yukarı tırmanmak ister. Fikir zenginliği, girişimciliği, ve olağanüstü yetenekleri sayesinde bir sanayi imparatoru olabilir.

Başarıları belli bir konudadır. Her sahaya el atmazlar. Kendine uygun olan işi dikkatle seçer ve sadece ona konsantre olur. Zamanının tümünü bu yolda harcar ve istediğini elde ederler. Oğlakların bir dezavantajı vardır. O da çabuk harekete geçememeleri ve alışkanlıklarından kurtulamamalarıdır.

Doğru düşünürler ama uygulamaya başlamaları zordur. Uykuyu severler. Sigara içki gibi tutkuları vardır. Paraya ve maddi değerlere çok bağlıdırlar. Onlar için her şey maddi güç demektir. Çıkarları ve menfaatleri daima ön plandadır. Bundan pek ödün vermezler. Sevdikleri için bile bunu yapmaları zordur. Hele başkalarının istek ve ihtiyaçları onları pek ilgilendirmez. Düşünmeden konuşmamalarının bir nedeni de çıkarlarına zarar getirmemek içindir.

Hayatı bu denli ciddiye almamayı, biraz güleç ve hoşgörülü olmayı, kendilerinden başkalarına da güvenebilmeği ve paylaşmayı öğrenmeleri daha rahat bir hayat sürmelerine imkan verecektir.