KOÇ

BOĞA

İKİZLER

YENGEÇ

ASLAN

BAŞAK

TERAZİ

AKREP

YAY

OĞLAK

KOVA

BALIK

 

 

 

BAŞAK BURCUNUN GENEL ÖZELLİKLERİ

(24 Ağustos - 23 Eylül)Yönetici Yıldızınız: Merkür
Grubunuz: Toprak
Karakteriniz : Değişken
Burcunuzun Cinsiyeti : Dişi
Yeteneğiniz: Disiplinli ve metodlu bir hayat
Özelliğiniz: Dikkatli ve herşeyle ilgili olmak
Arzunuz: Toplum içinde beğenilmek
Amacınız: Başarı yolunda daima yükselmek
Yenmeniz gereken huyunuz: Çekingenlik ve cesaretsizlik
Çok iyi anlaştığınız burçlar: Boğa, Oğlak
Normal anlaştığınız burçlar: İkizler, Yengeç, Balık, Koç
Anlaşamadığınız burçlar: Kova, Arslan, Akrep
Gününüz: Çarşamba
Sayılarınız: 3, 5, 16
Taşlarınız: Koyu mavi safir, koyu mavi necef
Renkleriniz: Açık sarı, açık mavi
Çiçekleriniz: Açelya, sarı menekşe, lavanta çiçeği
Kokularınız: Leylak, limon ve sardunya
Olası hastalıklarınız: Karın bölgesi hastalıkları, karaciğer, pankreas, bağırsak, apandisit, ayak ve sinir hastalıkları
Başarılı olacağınız meslekler: Çeşitli ilim dalları,eczacılık ve teknik alanlar, edebiyatçı, yazar, gazeteci, yayıncı, kitapçı, matbaacı, sekreter, araştırmacı, postacı, muhasebeci

Dürüst, düzenli, tertipli, zeki, çalışkan  temiz, iyi niyetli, bilime, edebiyata  çok önem veren, dostluk seven, çekingen, fakat aynı zamanda alaycı, çok yönlü  tiplerdir. Fazla duygulu sayılmazlar. Duygusuz ve umursamazlık konusunda ısrarcı olabilirler . İnsancıl duyguları anlamaktaki yetersizlikleri yüzünden duygusal insanlarla pek anlaşamazlar. Gerek özel yaşamlarında, gerek iş hayatlarında hep intizam içinde yaşarlar. Geç kalıp mazeret aramak yerine her yere vaktinde yetişmeye gayret ederler. Zaman zaman iş hayatları ön plana çıkar ve özel yaşamlarını ihmal ederler.

Başak Burcu’nun doğasında maddi şeylere ve şekilciliğe  düşkünlük vardır, tutumlu sayılırlar. İşlerinde güven ararlar. Belirli konularda para harcar ve tutumlu olduğundan parasını biriktirerek yatırımlarda kullanmayı düşünürler. Paralarını ve hesaplarını kuruşuna kadar bilen kişilerdir. Paranın ve maddiyatın önemini bilseler bile yardım etmeyi de severler.

Başak bir hizmet burcudur, inceleyici, araştırıcı ve çalışkandırlar.  Hayattaki yegane hedefleri; mükemmeli yakalamaktır. Yorulmadan, şikayet etmeden büyük bir hazla uzun süre çalışabilirler. Herkesin işi biter ama onların her zaman meşgul oldukları bir detay vardır, o yüzden ömür biter ama işleri bitmez. Detayıyla da olsa yapacakları şeyi iyi planlama ve uygulamada başarılıdırlar. Ancak uygulama süresi uzundur  10 dakikada yapılabilecek bir iş, onların eliyle 10 saat tutar. Oysa bu kadar detaylara dalarak mükemmeli  bulmanın mümkün olmadığını göremezler. Beğenilmek en başta gelen arzularıdır. Çok evhamlıdırlar, çeşitli korkuları vardır, karanlıktan, yalnızlıktan, hırsızdan, özellikle hastalanmaktan çok korkarlar. Bunun için çok titiz davranırlar. Elde edemeyecekleri şeyler peşinde koşmazlar. Pek cesur da sayılmazlar. Risklere girmek onların çizgilerinin dışında kalır. Mütevazi, nazik ve alçak gönüllüdürler. Dostlukları, ahbaplıkları iyidir. Dostlarının yardımına seve seve koşarlar.  

Evlilik konusunda çabuk karar veremezler. Bekarlığı tercih edebilirler. Çünkü aradıkları mükemmelliği eşlerinde, yuvalarında, aile yaşamlarında bulmaları pek kolay değildir. Şayet aradıklarını bulabilirlerse, sadık bir eş, mükemmel bir ebeveyn olurlar.

Düşüncelerini detaylar denizinden kurtarabilmeği, daha hoş görülü olmayı ve de mükemmellik arayışından vazgeçebilmeği öğrenemezlerse hayatı kendilerine zindan etmiş olurlar.