muradlog1emre

yansimalar

Ancak onlardan 'İlim'de derinleşmiş olanlar ve 'İman' edenler, Sana 'İndirilen'e ve senden önce 'İndirilen'lere 'İman' ederler. Onlar, 'Namaz'ı kılan, 'Zekat'ı veren, 'Allah'a ve 'Ahiret' 'Günü'ne iman edenlerdir.Biz onlara büyük bir mükafat vereceğiz.

   Değerli 'DOST' lar en son yazdığım yazımda Virüslerin değişik yollarla vücuda girdiklerinde karşılaştıkları durumları anlatarak aslında Vücudumuza giren Virüslerin 'ZARARLI'mı 'ZARARSIZ'mı olduğunu ayırt eden bir mekanizmanın (Bağışıklık sisteminin) vücudumuzda zaten mevcut olduğunu kısaca anlatmıştım. Bu 'Yazım'da dünkü yazının devamı niteliğinde olup 'BEYİN'in ortasında bulunan 'Hipotalamus'ta üretilen 'Oksitosin've'Vazopressin' Hormonunun arka Epifiz Bezinde Depolanması sonucunda ortaya çıkan etkilerini anlatmayı sizlere uygun buldum.

    ilk önce 'Oksitosin Hormonu'nun Vücuttaki etkilerinden bahsedeyim. 'Oksitosin Hormonu'(Sevgi,Aşk,Mutluluk Hormonu) olarak özellikle 'Kadın'lar için önemlidir.. Erkelerde ise bu kıskançlığı en aza indirerek 'Empati' ile olaylara bakışını sağlar. Bu Hormonun yeterli miktarda salgılanması ile kişi kendini 'MUTLU', 'HUZUR'lu hisseder. Kişiye 'Cömert'lik duygusu ile Sosyal uyumu, birlikteliği verir. Bu Hormon dış etkilerle yani Sevgi ile yaklaşımlarda, Sarılmalarda, Dokunmalarda, 'Arzu'larda veya 'Arzulanma' durumunda, Arkadaş çevresinin 'genişle' tilmesiyle ve Sosyalleşmeyle, Araştırma ve sohbetlere katılımla  artar.. Önemli olan bir özelliği de 'İltihap Önleyici' olmasıdır ve yaraların çabucak iyileşmesini sağlarlar..Eksikliğinde ise Korku, Stres, Gerginlik, sürekli Kaygı hali, Mutsuzluk, huzursuzluk gibi durumlar ortaya çıkar. 

   Vazopressin 'Hormon'unun Vücuttaki görevi 'Beyin'deki dağılımı ve 'Salınımı' ile önemlidir. Bu Hormonu etkileyen faktörlerdeki 'Stres', 'Sıkıntı', 'Korku', 'Nefret', 'Ağrı-Sızı', 'Kusma', 'Yara'lanma gibi durumlarda 'SIVI' 'Alımı-Atılımı'nda bir dengesizliğe yol açabilirler. Bu durumlarda 'AN'ında Kan damarlarını kasarak Kan basıncının yükselmesini sağlarlar ve böylece Kanda oluşan değişikliklerdeki 'SU' miktarını düzenlerler. Sıvı eksikliği durumunda ise Aşırı terleme ile Kan 'Basıncı'nın sabit kalmasına sağlarlar.. İnsan vücudunda %45 ile %70 arasında su miktarı vardır ve çok önemlidir.Suyun %10 'Az'alması yaşam için çok 'Tehlike'li olabilir.!. %20 'Az'alması ise 'Ölüm'le 'SONUÇ'lanabilir. Bu 'SU' 'Seviyesi'nin 'Düzenlenme'si 'BEYN'deki 'Hipotalamus' tarafından sağlanmaktadır.

   İnsan Beyninde Hipotalamusun çok önemli görevleri vardır ve bunlar; 'Hafıza','Duygu'lar,'Karar Verme','Beş Duyu' ve 'Kendi'ni 'Kontrol Edebilme','Korku','Nefret','Vücut ısısı'nın düzenlenmesi ile 'Vücut Ritmi Kontrolü'dür. Hipotalamusun hücrelerinde alıcılar vardır ve bu alıcılar Kandaki sıvı miktarını herAn ölçerler. Beyindeki 'HİPOTALAMUS' kan testi laboratuvarı gibi çalışarak herAN kan değerlerini analiz eden bir laborant gibidir.

   Olası bir farklılık durumunda hemen 'ALARM' sinyali vererek 'ACİL' koduyla arkasında bulunan 'HİPOFİZ' bezine mesaj gönderirler. Mesajı alan hipofiz bezi bu mesajın ne içerdiğini 'AN'ında analiz eder.. 'Kendi'sinde 'Depolanmış şeklinde bulunan 'VAZOPRESSİN'(Hipotalamus hücreleri tarafından üretilmiş olup formulü şifreli olarak 'DNA'da mevcuttur) isimli 'Hormon'u kana bol miktarda bırakır. Bu Kana bırakılan hormon Böbreklere kadar giderek oradaki suyun yeniden düzenlemesini ve tekrardan kana karışmasını sağlayarak Vücuttaki 'SU' dengesini ayarlarlar.Bunu herAN Bizler hiçbir şeyin farkında olsak veya olmasakta yaparlar..

    Buraya kadar yazdıklarımda gelinen nokta "Hipotalamus'un ürettiklerinin işleyişiyle ilgili bilinenlerden daha ziyade bilinmiyen yanını sizlere açık etmemle ilgili.. Bu iki Hormon bizce çok önemlidir.. Sebebi ise bu iki Hormonunda Karşılıklı Sevgi, Aşk, Sarılmalar, Arkadaşlıklar, Sohbetler, Yakın temas ve 'SOSYAL'leşme ile ilgili olduğudur..

   'Hipotalamus' Hücreleri tarafından üretilen Oksitosin Hormonu eksikliğinde Mutsuzluk,Korku,Stres,Gerginlik,huzursuzluk,sürekli Kaygı hali görülür. Vazopressin Hormonunun normal seviyelerin altında bulunması sonucunda ise 'O' 'İnsan'ların ilişkilerinde 'Sorun'lar görülür.. Bu kişiler genellikle 'Eş'siz, Arkadaşsız, Çevreden kopuk, Kendi başlarına yaşarlar. Malumunuz üzere bilinmeyen hastalık(Virüs) sebebiyle insanların sosyalleşmesi belirsiz bir süreliğine askıya alınmıştır..Yukarıda da saydığım sebeplerde üzerine eklenince bu iki 'Hormon'a olan ihtiyaç fazlalaşmaktadır.. Kısaca bu durumda çoğunluğun Beyinlerindeki bu 'Hormon'lar azalmış belkide yok olmaya yüz tutmuş Olabilir.. Bizim tavsiyemiz herAN 'ÖZ'ünüzle 'Sevgi', 'Aşk', 'Muhabbet' ile 'OL'abilmeniz.. 'Öz'ünüzle herAN temas halinde, Yakın Olarak bulunabilmeniz.. 'SU' 'Biz'im tabirimizle 'MANA' olarak 'İLİM'i temsil ettiğinden 'Kendi'nizdeki 'İlmi' ortaya çıkartın, 'SU'suz ('İLİM'siz) kalmayın.. Yakınlığınız 'ÖZ'ünüze 'OL'sun. Hiçbir Durum sizi Korkutmasın.. 'ÖZ'ünüzle herAN Sosyal olarak (Tüm Beden Hücre Topluluğu ile) 'Bir' olarak herAN Muhabbette kalın.!...'MUTLU' kalın.!....

    ANASAYFA         RAMAZAN-YANSIMALARI