muradlog1emre

yansimalar

Elbette 'ALLAH'.!. yarattığı her Hastalığın çaresini, 'TEDAVİSİ'ni yaratmıştır.

     Bu yazımda sizlere vücutta oluşan veya dışarıdan giren zararlı virüs, Bakteri gibi çeşitli organizmaların nasıl bir işlemden geçtiğini kısaca anlatmak istiyorum. Önce 'YARADILIŞ'la başlıyan 'SİSTEM'in nasıl çalıştığını 'ANLA'tmakla işe başlıyalım.

    Anne ve babadan gelen hücrenin, Annenin vücudunda  birleşmesi ve daha sonrasında hiç durmadan bölünerek et parçası şekline gelmesi ile yine bu et parçasını oluşturan 'HÜCRE'lerin bölünmesiyle 'VÜCUT' oluşmaya başlar. 'OL'uşan her yeni 'HÜCRE' farklı farklı şekle bürünür. Aynı 'TEK' hücreden olmasına rağmen hepside farklılıklar gösterir..

   Vücudumuzda birbirinden farklı ikiyüz çeşit Hücre vardır ve herbirini birbirine bağlıyan sinir hücrelerinin(milyarlarca hatta Trilyonlarca) oluşturduğu 'Sinir Ağları' ile bir bölgeden diğerine 'AN'ında haberleşirler. Yaşayan 'CAN'lılar.!. yaşamlarını devam edebilmeleri için gereksinim duydukları maddeleri soludukları 'HAVA'dan ve yedikleri maddelerden alırlar.. Dolayısıyla Vücuda ister solunulan Hava olsun, isterse yedikleri yiyecekler olsun Virüs ve Bakteri gibi gözle görünmeyen çeşitli  organizmalar da girerler.

    İnsan Vücuduna dışarıdan giren yabancı Virüs, Bakteri gibi çeşitli Organizmalar, Vücuttaki Yiyici Hücrelerin hemen devreye girmesiyle hiç bir uyarı vermeden bu virüsü, bakteriyi  hallederler. Eğer vücuda giren virüsler farklı, Tanınmayan ise vücuttaki yiyiciler (buna antivirüs görevi yapan hücreler diyelim) bu yabancı virüslerle savaşa başlayarak sindirmeye çalışırlar. Eğer savaşa girdiği virüsler, Bakteriler belirsiz ise,tanınmıyorsa veya çok fazla ise çaplarının büyüyerek patlamasına.!. ve sıvı şeklinde dışarı çıkmasına yol açarlar.

   Vücudumuzda böyle zararlı virüs ve bakterilere karşı direnç gösteren, onlarla savaşan, hatta onları yiyen sistemin adına Bağışıklık sistemi denilir. Genelde İnsan Vücudu çok çeşitli organizmalara bağışıklıdır..Ağzımızda bulunan Tükürük ile Burnumuzda bulunan Mukus, yediğimiz besinlerden ve soluduğumuz havadaki yararlı organizmaları süzerler ve zararlı gördükleri maddeyi de yok ederler.. Tabii yinede bunları aşan Bakteriler olursa da Mideye ulaştıklarında bu seferde Midede bulunan mide asidi bunları yok ederler.

    Bunların haricinde İnsanın 'DERİSİ'de Vücuda Bakteri girmesine engel olup, deride bir kesik olduğunda, o bölgede oluşan bir enfeksiyon mikrop oluşma durumunda da bu sefer devreye 'LOKOSİT'ler girerek mikrobu kapan 'O' bölgede savaşa başlarlar.. Belli bir zaman sonra da o bölgede beyaz bir madde gibi 'İRİN' oluşur ki bu Lokositler tarafından bakterilerin yenildiği,imha edildiği anlamına gelir.

   Birde kısaca Virüs nedir? Bakteri nedir? bunlardan da kısaca bahsedeyim. Virüsler ne canlı ne de cansız diyebileceğimiz, hareket, beslenme, üreme gibi canlılık alametlerini göstermeyen ama Vücuda girdiklerinde Üreyebilen, mikroskobik varlıklardır.. Buna karşı Bakteriler ise TEK hücreli Canlılardır ve iyi-kötü bakteri olarak bilinirler.

     Buraya kadar 'ANLA'ttıklarımlada 'ANLA'şılacağı gibi 'ALLAH'ın yarattıklarının.! her bireyinin.! korunması 'KENDİ'nde saklı olup, kendine özel bir bağışıklık sistemi ile kendi kendini iyileştirme yeteneğine sahip olmasıdır. Her 'BİRİM'in 'BAĞIŞIK'lığı ayrıdır ve kendisine 'ÖZEL' dir. İnsanlar doğduklarından sonra maruz kaldıkları çeşitli hastalıkları geçirmeleri ile 'AKTİF' bağışıklık sistemlerine sahip olurlar.. Birde bu tip hastalıkları geçirmeden de  'AŞI' olurlarsa yine aynı şekilde Aktif Bağışıklık sistemine sahip olurlar. Bunu tersi ise ilaçlarla olan iyileşmelerde ise kişide 'PASİF' Bağışıklık sistemi gelişir.

    Sonuç olarak her Kişi Kendi Vücudunu Kendi Sistemini çok iyi Bilmesi gerekmektedir.!. Kendini Bilen 'RABB'ini bilir.. Sistem o kadar Muazzam işlev 'HALL'indeki.!.bunlardan 'GAFFLET'te olmamak gerek. Dışarıdan gelebilecek her türlü Virüs, Bakteri, parazit, mantar vs.vs çeşitli gözle görülemiyen mikroskobik varlıkların Vücuda girmemelerini çalışmak ilk önceliklerden 'OL'malı.. Varsayalım ki bu saydıklarım yinede Vücuda girdiler.!.'BİL'inmeliki sistemde zaten kişiye özel 'ALLAH' tarafından her 'YARADILAN'a verilmiş olan 'BAĞIŞIKLIK' sistemi mevcut.. Sakın ola panikleme, korkuya kapılma, stres ve sıkıntıyla Kuvvetli olan 'Bağışıklık Sistemi'ni Zayıflatma..

    ANASAYFA         RAMAZAN-YANSIMALARI