GELİNCİK
Papaver rhoeas
Yatıştırıcı, öksürük kesici, göğüs yumuşatıcı ve hafif uyutucu etkilere sahiptir.


GİNSENG
Panax ginseng
Kalp kuvvetlendirici ve yorgunluğu gidericidir. Cinsel gücü artırıcı etkileri vardır.
 
GÜNLÜK
Liquidambar orientalis
Dahilen kuvvet verici, yatıştırıcı, kabız, idrar artırıcı, adet söktürücü, adet getirici ve romatizma ağrılarını dindiricidir.
 
GÜL HATMİ
Altheae rosea

Gölgede  serilerek kurutulur. Bitkinin yapısında, sümüklüm madde,(glutin) çiçek renk maddeleri ve sepi maddesi bulunur. İyi bir balgam sökücüdür. Mukoza iltahaplanmalarında, öksürük ve astım, kronik mide ve barsak hastalıklarının iyileştirilmesinde ve kabızlıkta kullanılır. 2 kaşık  bitki bir tas suyla soğuk dem yapılarak  içilir. Deri hastalıklarında banyo ve sargı olarakta kullanılır. Çoğunlukla, kökleri ve yaprakları nadiren  çiçekleri yumaşatıcı ve iyileştirici özelliği ile kullanılır. Hatmi çayı; öksürük ses kısıklığı, nezle göğüs hastalıklarında  etkili bir iyileştirici olarak  kullanılır. Kurutulmuş parçalanmış kökler, yapraklar ve çiçekler pişirilir. Çünkü yalnız pişirilerek etkili maddeleri tamamen dışarı alınabilir. Fakat uzun süre pişirilmemelidir aksi halde kaynatma sonucunda sümüksü maddenin değişmesiyle tat  bozulması ve içme zorluğu ortaya çıkar.

Çay şeklinde içilmesine gelince bunun için 8-12gr.hatmi 1 litre suya konur ve ¾ litre kalıncaya kadar kaynatılır. Hazırlanan çay bal veya nöbet şekeri ile tatlandırılır. Hatmi kaynatılarak ve kronik deri hastalıklarında kısmi banyo veya yıkanmada kullanılır. Bu durumda derinin iyileşmesi sağlanır.Gargara suyu ve gargara çayı olarak kullanılır. Boğaz şikayetleri, göğüs nezlesi  ve kulak çınlaması durumlarında hatmi buharını solumak iyileştiricidir. Yeni toplanan çiçekler yukarı doğru konur ters çevrilmeyerek kurutulur.