BALIKOTU
Fructus Cocculi indici
Dahilen kurt düşürücü, sara nöbetlerini azaltıcı olarak kullanılır. Tehlikeli bir drogdur.


BAMYA ÇİÇEĞİ
Hibiscus esculentus
Dahilen göğüs yumuşatıcı, lapa halinde haricen çıbanları olgunlaştırıcıdır.Kabızlığa karşı etkili ve zararsız bir drogdur.
 
BESBASE
Rhizoma Polypodii
Müshil, safra ve balgam söktürücü ve kurt düşürücü etkilere sahiptir.
 
BİBERİYE
Rosmarinus officinalis
Dahilen kabız, hazım sistemi uyarıcısı, safra artırıcı ve idrar söktürücü, haricen ise iltihaplı yaraların tedavisinde kullanılır.
 
BİNBİRDELİK  OTU
Hypericum Perforatum

Bitki çiçeklenme zamanı  güneşli havalarda toplanır havadar bir yerde 35ºc de kurutulur. Sepi maddesi, flavonoid, hyperizin, glikozit ve diğer maddeler içerir. Bitkinin ağrı dindirici, safra kesesini uyarıcı özelliği vardır. Sakinleştirici etkisi nedeniyle kronik mide, karaciğer, safra kesesi ve böbrek şikayetlerinde, jinekolojik hastalıkların tedavisinde kullanılır. Kalbi ve karaciğeri kuvvetlendirir, böbreği temizler, yaraları iyileştirir. Çay olarak;1 çay kaşığı bitki1/4 litre suda bırakılarak veya kaynatarak hazırlanır ve gündüz içilir. Binbir delik otunun yağını elde etmek için çiçekli bitki zeytin yağı içerisine batırılıp  bir şişe içinde 14 gün güneşte bırakılır ve zaman zaman sallanır. Bu yağ yanık yaralarında, güneş yanığında ve hemoroiddekullanılır. Aşırı kullanım derisi hassas kişilerde allerji yapar. Bu yağ koyu kırmızı renktedir. Çiçek yaprakları ve küçük yaprakçıklarda  yağ dokusuyla bezenmiştir. Işığa tutulduğunda küçük delik olarakmalgılanır.bu adı buradan gelmektedir. Yağda  bulunan çözünen kırmızı renk maddesinde karotin (vit.A) bulunur. Yağın hormonal etkisi sebebiyle erkek ve kadınlarda yaş dönümü olumsuzluklarında başarı gösterir. Kadınların adet düzensizliklerini  dengeler. Yağ midedeki asit dengesini normalleştirir. Safra kesesini uyarır. Mide barsak fermantasyonunu düzenler.
 
BÖĞÜRTLEN
Rubus fruticosus

Botanikçiler tarafından 200 türü bilinmektedir. Alt tarafı damarlı yapraklar ahududu gibi aynı etkinliğe sahiptir.Sepi maddesi ve meyve asidi içeren genç yapraklar Mayıs-Haziran ayında; meyveler ise Ağustos-Eylül ayında toplanır. Yapraklardan hazırlanan çay ,kan temizleyici ve toparlayıcı özelliğe sahiptir.(1-2 yemek kaşığı yaprak 1 tas su için kullanılır ve günlük 1-2 tas yudum ,yudum içilir) Kan temizleme, ishal,mide nezlesi,bağırsak kanalları nezlesi, damla hastalığı(mafsal iltihabı) ve kuvvetli adet kanamalarında kullanılır. Çay dıştan gargara yapılarak ağız, boğaz ve diş eti iltihaplarında kullanılır. Çiçeklenme zamanı:HaziranToplanma zamanı: Haziran-Ağustos(yaprak) Temmuz-Ağustos(meyve)