MERKÜR EVLERDE

 

 

MERKÜR Birinci Evde:

Birinci evdeki Merkür kişiye pek çok manevi nitelikler kazandırır. Entellektüel  ve araştırmacılık, pratik bir zeka, iyi bir hafıza, konuşma kabiliyeti, detaylara bağlılık, yazar, doktor, araştırmacı ve bilim adamı olabilecek yetenekler, çabuk anlama, ifade edebilme, canlılık ve neşe gibi özellikler verir. Bu konumda ufak girişimlerden büyük sonuçlar elde etmek mümkün dür.. Ayrıca birinci evde bulunan burç Merkür'ün etkisini farklılaştırır. Mesela Ateş burcu varsa aceleci, yarışmacı, ve öfkeli bir karakter. Boğa veya Oğlak burcundaysa dik kafalı, iğneli dilli, kurnaz ve kendini beğenmişlik verir.

 

MERKÜR İkinci Evde:

Buradaki Merkür' ün konumu para ile ilgili tüm konularda başarı simgesidir ve kişinin kendi çabası, mahareti ve iş kapasitesi ile büyük paralar kazanmasını gösterir. Venüs'ün iyi görünümü varsa, sosyal seviyesi yüksek birisi ile başarılı bir evliliği gösterir fakat sevgiden ziyade maddesel olur. Kişi sağlam ve uygulanabilir konular üzerinde durur ve amacı daha çok kazanmaktır.

 

MERKÜR Üçüncü Evde:

Bu evdeki Merkür; kişinin eğitimi ile ilgili meselelerde olumlu etki yapar. Kısa yolculuklar için favoridir. Kişiye araba kullanma, uçma, yürüme ve dans etme zevki verir. Entelektüel güçlü bir yapı, haberleşme olanakları üzerinde yetenek, iyi yazar ve konuşmacı, sorunlara uygulanabilir çözümler bulabilme yeteneği, uyum sağlamakta kolaylık gibi özellikler verir. Kişiye edebiyat ve her şeyi öğrenme, bilgilenme merakı verir. Sezgi yerine gözleme dayalı bir çalışmaya meylettirir. Yengeç veya Balık burcunda yerleşmişse kararsız bir kişilik oluşturur.  

 

MERKÜR Dördüncü Evde:

Aileye ve kökene bağlılık, zevkli, rahat bir ev yaşamı, alım-satım ve çevre sorunları ile ilgilenen bir kişilik verir. Zihin için çok iyi bir yerleşimdir. Bu kişiler genellikle iyi eğitim görürler ve geçmiş kuşaklarını araştırma merakları vardır. Yaşamın son yıllarında başarı oranı yüksek olur. Eğer Merkür sert etki almışsa sürtüşmeler, uyumsuzluk, komşular ile çatışmalar görülür.

 

MERKÜR Beşinci Evde:

Beşinci evdeki Merkür, kişide yaratıcılık, artistlik, zihinsel yarışma oyunlarında yetenek, borsa ve eğitim konularında  kabiliyet gibi özellikler verir. Özellikle Venüs iyi konumda ise kişi, tiyatroya, konserlere ve resimlere ilgi duyar. Bu yerleşim çocuklar için olumlu sayılmaz. Doğumla ilgili sorunlar ve üzüntüler işareti olup kişide geniş bir aile isteği yoktur ve bu konum bekarlık için ideal göstergedir. Zevkleri gösteren bu ev şehvetten daha ziyade entelektüel ağırlık verir ve zihni ilgilendiren konularda başarı getirir.

 

MERKÜR Altıncı Evde:

Buraya yerleşen Merkür, göreve bağlılık, giyim  kuşama önem vermek, sağlığına itina göstermek, gereksiz ayrıntılara dalarak ana mevzudan uzaklaşmak, karışık ortamlardan aşırı etkilenmek gibi özellikler verir. Sağlık için olumlu bir yerleşim değildir. Asabi gerginlikler, bağırsak sorunları ve bronşit problemleri getirir.

Merkür birinci evin yöneticisi ise ve altıncı evde Balık burcu veya Yay burcu bulunuyorsa, kişi kolayca soğuk algınlığı ve zatureye yakalanabilir..

 

MERKÜR Yedinci Evde:

Bu konumda Merkür kişiyi, genellikle kısa boylu, esmer, ince ve kibar yapılı, konuşmacı, ticaret, ilaçlar ve hatiplik konularına meraklı birisi yapar. İnsan ilişkilerinde başarı verir. Ayrıca iş ortaklıkları için çok iyi bir konumdur ama evlilik için iyi bir konum değildir. Evlilikte anlaşmazlıklar ve çatışmalar göstergesidir.

Merkür'ün sert etkisinde kişide, yalancılık, başarısızlık, eğer Satürn 12.ci evde ise hapse girme riski veya para kaybından dolayı özgürlüğünde kısıtlanma verir..

 

MERKÜR Sekizinci Evde:

Sekizinci evdeki Merkür kişiye; yazım hüneri verir ve iyi görünümlü bir horoskop sahibi ölümünden sonra ün kazanır. Bu konum evlilik için yararlıdır. Ayrıca kişide doğaüstü  bilimlere karşı meyil, ruh ve madde ötesi konulara ilgi, gizlilikten hoşlanma, kişilerin ardındaki sırları keşfetme, miras yolu ile gelen kazanç veya uğraş, zeki ve ketum olma gibi özellikler verir.

 

MERKÜR Dokuzuncu Evde:

Merkür' ün bu konumu; zihin ile ilgili meselelerde çok faydalıdır. Kişide; çok yüksek derecede felsefe ve  din konularına meraklı bir yapı oluşur. Ayrıca yüksek öğrenim yapma veya kendini yetiştirme, sosyal konularda etkili, güzel ahlak, değişik kültürleri tanımak gibi özellikler de verir. Burada ki Merkür çeşitli uzun yolculukların işaretidir. Bu kişi yabancılarla olan ilişkilerinde fayda görür ve çocuklarından çoğu yabancı bir ülkede yaşamalarına devam eder. Eğer yükselen burç ile üçgen (120°) görünüm varsa, kişi Merkür' ün tüm olumlu niteliklerini kendinde toplar.  

  

MERKÜR Onuncu Evde:

Merkür burada saygınlık ve para getiren bir meslekle uğraşım verir. Kişi zeki ve maddi yönden şanslıdır. Kendi çabası ile para, mal ve mülk elde eder.. Ayrıca politika, yazarlık, yayın konularında ve  edebiyat alanında başarı, verir. Merkür sert etki almışsa becerisizlik, fikirlerini uygulamada zayıflık gibi özellikler verir.

MERKÜR Onbirinci Evde:

Merkür bu konumda, dürüst, yan tutmayan, arkadaş canlısı bir karakter, geniş insancıl görüşlülük, bilimsel konular ve doğa üstü konulara meyillilik, araştırmacılık, ideallere ulaşma için yeni yöntemler ve keşfetme özellikleri verir. Kişi her çeşit insanla ilişki kurabilir bir yapıdadır. Arkadaşlıklar ve birliktekiler önemlidir, sıkı çalışırlar ve gözleri açıktır. Kişi kendi yararını gözetir, hesabi bir kafası vardır ve kendi çabası ile başarıya ulaşır.

 

MERKÜR Onikinci Evde:

Bu konum genel olarak olumsuz sayılır. Merkür özellikle Boğa, Akrep, veya Oğlak'ta ise zararlı sayılır. İyi görünümde ve Yükselen Burç ev çizgisine yakın konumda ise şansı yüksek olup burcun yaşam alanındaki konularda başarı ve kazanç demektir. Kişi bu konumda kararlara mantık yerine duygularla bağlıdır.Hayal gücü ve sezgisi kuvvetlidir. Merkür sert etki almışsa günün koşullarına uymakta zorluk çekme ve hissettiklerini sözle ifade etmede zorlanma görülür..