MERKÜR


 

Doğum haritasında bulunan Merkür' ün olumlu özellikleri; hafıza gücü, akıl, mantık, konuşma, yazma yeteneği ve zekadır. Merkür; haberleşmeyi, iletişimi, ifade yeteneğini, kardeşleri, kısa yolculukları, seyahat etmeyi, her türlü el becerilerini, yarışları, tartışmaları, analizleri, ezberlemeyi, ticareti temsil eder. İnsanın akıl, ruh, beden ve kişiliği arasında ki bağını gösterir. Kişinin objektif olmayı ne oranda becerebildiğini, zekanın mantıksal ve gerçek tarafını gösterir. Bu bakımdan eğitimle yakından ilgilidir ve okuma, öğrenme biçimini gösterdiğinden, kişinin eğitim alanını veya eğitimle ilgili durumunu belirler. Örneğin, İkizler burcundaki

Merkür, sürekli iletişim ve bilmenin, öğrenmenin peşinde olabilir, yazmak, konuşmak, seyahat etmek, ellerini kullanmak ister, Başak burcunda ise titiz ve analizci bir yapıda görünür. Merkür' ün kontrolünde olan vücut organları  akciğerler, merkezi sinir sistemi, tiroid salgı bezidir.

Merkür; değişken, iletişimci ve meraklı İkizler ile titiz, analizci Başak burcunun yöneticisidir ve horoskop' daki doğal konumu 3.ve 6.ev dir. Kova ve Oğlak burçları Merkür için güçlü konum yerleridir. Balık ve Yengeç burçları ise zayıf olduğu burçlardır.

Merkür' ün olumsuz özellikleri ise; tartışma meyli, zihin zayıflığı, sinirlilik ve alaycı tavırlardır ve ruhsal durumu çevresindeki koşullara göre değişir.