MARS
 

 

Mars'ın önemli özelliklerinin başında enerji ve hareket gelir. insanın içindeki ve dışındaki savaşları, mücadeleleri gösterir. Bundan başka önderlik, baş olma, üstünlük davaları, kuvvet, enerji, ihtiras, arzu, cesaret, inisiyatif, direnç, acelecilik, tedbirsizlik, saldırganlık ve cinsel gücü temsil eder. Mars enerjisi liderler ve sporcular çıkartır. Çünkü Mars görünümü kesin kararlı, yönetici, enerjik ve güçlüdür.

Güneş, Ay ve Venüs ün isteklerini gerçekleştirebilmesi için Mars' ın hareketine ihtiyacı vardır. Kişinin hayatındaki ileri doğru atılmış veya atılması gereken adımlarında hep Mars vardır. Mars amaçlara doğru hareket etme kapasitesidir. Kişiye gelen tüm baskılardan kişiyi korur. Eğer horoskopta Mars çok zayıf bir durumdaysa o zaman kişi kendini fazla koruyamaz, eğer çok güçlü ise o zamanda yaşam ve toplumla entegre olması zorlaşır. Bu gibi durumlarda çıkan içsel çatışmalar kişiyi mutsuz, huzursuz ve doyumsuz yapabilir. Bundan dolayı horoskoptaki  Mars'ın durumunu dikkatle ele alıp değerlendirmek gerekmektedir.

Mars cinselliğin, seksin ve fiziksel enerjinin de planeti olduğundan kişinin aşk ve cinsel hayatını da gösterir. Örneğin Balık burcundaki bir Mars, kişinin fizik enerjisini düşürebilir, sürekli yorgunluk, uykuya doyamama, hareket isteksizliği getirebilir, aşk ilişkilerinde sorunlar, aşk da, sevgide ikilemler verir.

Mars, Koç burcu ve 1. Ev ile Akrep burcu ve 8.evi yönetir. Oğlak burcu ve 10. Evde güçlü olarak kendini iyi ifade eder. Terazi ve 7. Evle Boğa ve 2. Evde kısıtlanır.

Mars'ın olumsuz etkisi ise bencillik, kıskançlık, sabırsızlık, hoşnutsuzluk, zalimlik, yıkıcılık, övünmek ve hırsızlık sayılabilir.