AY


 

Ay da Güneş gibi haritada çok önemli bir faktördür ve  duyguları , romantizmi, yaşamın akıcı değişkenliğini, mizaç ve kişiliğin ritim ve uyumunu, üzüntü ve sevinçlerimizi, sağlığımızı, gösterir. Ayrıca  acelecilik, çoğalma, üreme ve tüm sıvılar, sular, denizler, uzun yolculuklar, bilinçaltı da AY' ın etkisi altındadır. Ay, Güneşten aldığı ışığı ve enerjiyi yansıtmak suretiyle  dünya  üzerinde çok güçlü rol oynayabilen bir uydudur  ve Ay ın değişik devreleri, davranışlarımız,  zekamız, fizik bedenimiz kısaca  kişiliğimiz üzerinde değişiklikler meydana getirir. Sadece bizlerin değil; dünya  üzerinde  bulunan  hayvan, bitki, maden ve sıvılar üzerinde de etkili olur.

Ay; güneş sisteminde bulunan diğer gökcisimlerinde görülmeyen, kendine has özellikler gösterir. En başta gelen farkı çok hızlı ve değişken olmasıdır. 2,5 günde bir burç değiştirir. Ay 28 günde 12 burcu dolaşarak bir devresini tamamlar  ve  Güneşten aldığı  ışığı  yansıtma durumlarına  göre; yeniay, dolunay ve son yarı pozisyonları vardır.

Yeniay;  zamanı  sıcaklık  ve  nemlilik  artması  nedeniyle  üretime  dönük enerji potansiyeli  çok yüksek olur. Vücut sıvılarında artış, bedende güçlenme, zekada canlılık görülür. Aşkta, işte, şansta, eğitim ve öğretimde, sağlıkta işler rast gider. Hastalar bedenen kuvvetlenir, iyileşme hızlanır.

Dolunay da; enerji potansiyeli en yüksek seviyeye ulaşır. Ancak zorlayıcı ve zarar verici yöndedir. Ayın bu güçlü çekim kuvveti insan vücudunda sıvısal, duygusal, fiziksel artışlara ve dolayısıyla farklı değişikliklere  sebep  olur. Artan bu enerji gücü; elde olmayan çeşitli patlamalara yol açabilir. Kavgalar, cinayetler, dargınlıklar, intihar vakalarında artış gözlenebilir.  Hükmedilmesi zor olan bilinçaltı, sezgiler, kin ve nefretler harekete geçer.

Son yarı da; soğukluk ve kuruluk artışı nedeniyle iniş başlar. Verimlilik düşer. Damarlarda kan azalır. Büyüme ve gelişme yavaşlar. Zekada belli bir düşüş görülür. Hasta olanların bedenleri zayıflar ve şikayetleri artar.